# Klein® 32527HD Knect™ 11-in-1 Impact Rated HVAC Screwdriver/Nut Driver, Steel, 10 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32527HD-11611
**MPN:** 32527HD
**Price:** $21.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32527hd

## Features

- 1/4 in hex size power nut setter with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving
- Color-coded solid line for easy size identification
- Durable finish for corrosion resistance
- Impact-rated nut setter for the toughest driving applications
- 5 in sturdy shaft for extended reach and access
- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely
- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328527 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use to pry or chiselNot insulated; will not protect against electrical shockDo not hammer |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 1.2500 |
| Length (in) | 8.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.5 in |
| Overall Width | 2.76 in |
| Overall Height | 1.38 in |
| Overall Length | 11.02 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32527HD |

## Description

Klein® HVAC impact rated multi-tool brings a new-to-world design to a classic 11-in-1 screwdriver/nut driver. Each component is compatible with an impact driver, as well as the included screwdriver handle, eliminating the need to carry separate power tool accessories. The tool houses 7 popular tips, converts to 4 nut driver sizes and includes Schrader™ bits. It's the familiar feel of a multi-bit screwdriver/nut driver, with the added benefit of power tool compatibility.

Features

- 1/4 in hex size power nut setter with a rare-earth magnet to retain fasteners for one-handed driving

- Color-coded solid line for easy size identification

- Durable finish for corrosion resistance

- Impact-rated nut setter for the toughest driving applications

- 5 in sturdy shaft for extended reach and access

- Magnet size designed for the specific hex size to hold screws and nuts more securely

- Replacement part for the magnetic color-coded power nut setter set
