# Klein® 32527 11-in-1 Versatile Screwdriver/Nut Driver, 7 pcs, 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in Range, Cushion Grip Handle, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32527-11611
**MPN:** 32527
**Price:** $16.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32527

## Features

- Includes unique style bit for installation/removal of common TR-4 Schrader® valves and aggressive thread extractor tip for backing out broken cores
- Blast finish bit tips provide a firm hold and reduce cam out
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325274 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Schrader® |
| Bit Size | #1, #2 |
| Width (in) | 2.75 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 11 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/4 in, 3/16 in |
| Overall Length | 7.75 in |
| Nut Driver Sizes | 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32527 |

## Description

Klein® Screwdriver/Nutdriver, 11-in-1 Versatile, Imperial, 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in Screwdriver Size Range, Phillips®/Robertson/Schrader®/Slotted/Square Recess Bit, 7-3/4 in OAL, Cushion Grip, 7 pc, Quick-Change Bit Retainer, No Magnetized Tip, Steel

Features

- Includes unique style bit for installation/removal of common TR-4 Schrader® valves and aggressive thread extractor tip for backing out broken cores

- Blast finish bit tips provide a firm hold and reduce cam out

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
