# Klein® 32500MAG 11-in-1 Multi-Bit Screwdriver/Nut Driver, 11 pcs, 3/16 to 1/4 in, #1 to #2, T10 to T15 Range, Cushion Grip Handle, Carbon Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32500MAG-11611
**MPN:** 32500MAG
**Price:** $21.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32500mag

## Features

- Integrated screwdriver/nutdriver magnetic barrel holds 8 popular tips and converts to 3 Nut Driver sizes
- Strong, rare earth magnets securely hold bits and fasteners
- Industrial strength heat treated bits
- Interchangeable shaft for quick and easy switch out
- Cushion grip handle for greater torque and comfort
- Blast finished bit tips provide a firm hold and reduce cam-out
- Rare earth magnet in lower barrel
- Fastening screws, nuts and bolts
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644324888 |
| Type | Multi-Bit Screwdrivers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1, #2 |
| Includes | 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in Nutdrivers, #1, #2 Phillips® Bits, 1/4 in, 3/16 in Slotted Bits, T10, T15 Torx® Bits and #1, #2 Square Recess Bits |
| Material | Chrome Plated Carbon Steel |
| Tip Size | T10, T15 |
| Tip Type | TORX |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 1.25 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.25 |
| Length (in) | 7.8 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/4 in, 3/16 in |
| Handle Length | 4.3 in |
| Number of Pieces | 11 |
| Nut Driver Sizes | 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32500MAG |

## Description

Klein® Multi-Bit Screwdriver/Nutdriver, 11-in-1, Imperial, 3/16 to 1/4 in, #1 to #2, T10 to T15 Screwdriver Size, nut driver/Phillips®/Slotted/Square Recess/Torx® Bit, 7.8 in OAL, Cushion Grip Handle, 11 pc, Magnetic Bit Retainer, Magnetized Tip: Yes, Carbon Steel. The integrated screwdriver/nutdriver shaft on the 11-in-1 magnetic screwdriver/nutdriver holds 8 popular tips and converts to 3 Nut Driver sizes. The shaft contains powerful rare earth magnets for better fastener retention and is interchangeable for quick and easy switch out. The cushion grip handle allows for greater torque and comfort. This versatile 11-in-1 multi-tool has everything the professional tradesperson needs to make the job a little easier.

Features

- Integrated screwdriver/nutdriver magnetic barrel holds 8 popular tips and converts to 3 Nut Driver sizes

- Strong, rare earth magnets securely hold bits and fasteners

- Industrial strength heat treated bits

- Interchangeable shaft for quick and easy switch out

- Cushion grip handle for greater torque and comfort

- Blast finished bit tips provide a firm hold and reduce cam-out

- Rare earth magnet in lower barrel

- Fastening screws, nuts and bolts

- Yellow/black handle
