# Klein® 32500HDRT Ratcheting Impact Rated Screwdriver/Nut Driver 11-in-1, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32500HDRT-11611
**MPN:** 32500HDRT
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32500hdrt

## Features

- 11-in-1 ratcheting impact rated screwdriver and nut driver includes 7 screwdriver bits and 4 nut drivers
- Includes 11 drive ends: #1, #2 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T25 Torx® and 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in power nut drivers, 1/2 in standard nut driver
- Collar sets ratchet direction at forward, fixed and reverse for faster and easier driving
- All components are impact-rated for use with an impact driver (not included)
- Precision machined bit tips provide a firm hold and reduce cam-out
- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort
- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC
- Ball detent
- Plastic handle material
- Handle color: yellow/black

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328725 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chiselDo not hammer |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 1.2500 |
| Length (in) | 8.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 3.6 in |
| Handle Length | 4.4 in |
| Overall Width | 1.25 in |
| Overall Height | 1.25 in |
| Overall Length | 8 in |
| Number of Pieces | 11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32500HDRT |

## Description

The Klein Tools 11-in-1 ratcheting impact rated screwdriver/nut driver's components are all impact rated for use with an impact driver. 1/4 in quick-connect on power nut drivers to easily switch from screwdriver handle to an impact driver (impact driver not included). Ratcheting feature has three settings: forward, fixed, and reverse, facilitating easier driving.

Features

- 11-in-1 ratcheting impact rated screwdriver and nut driver includes 7 screwdriver bits and 4 nut drivers

- Includes 11 drive ends: #1, #2 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T25 Torx® and 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in power nut drivers, 1/2 in standard nut driver

- Collar sets ratchet direction at forward, fixed and reverse for faster and easier driving

- All components are impact-rated for use with an impact driver (not included)

- Precision machined bit tips provide a firm hold and reduce cam-out

- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort

- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC

- Ball detent

- Plastic handle material

- Handle color: yellow/black
