# Klein® 32500 11-in-1 Multi-Bit Screwdriver, 6 pc, #1, #2, 3/16 in, 1/4 in, T10, T15 Range, Cushion Grip Handle, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36017
**MPN:** 32500
**Price:** $17.14 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32500

## Features

- Integrated screwdriver/nut driver shaft holds 8 popular tips and converts to 3 nut driver sizes
- The blades are interchangeable for quick and easy switch out
- Industrial strength, heat treated bits
- Blast finish bit tips provide a firm hold and reduce cam out
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- This versatile 11-in-1 tool has everything the professional needs

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325007 |
| Type | 11-in-1 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1, #2 |
| Bit Type | Phillips®/Robertson Square Recess/Slotted/Torx® |
| Tip Size | T10, T15 |
| Tip Type | TORX |
| Width (in) | 2.85 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 11 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/4 in, 3/16 in |
| Overall Length | 7.25 in |
| Nut Driver Sizes | 3/8 in, 5/16 in, 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME Specified |
| Manufacturer Part Number | 32500 |

## Description

Klein® Screwdriver, 11-in-1 Multi-Bit, Imperial, #1, #2, 3/16 in, 1/4 in, T10, T15 Screwdriver Size Range, Phillips®/Robertson/Slotted/Square Recess/Torx® Bit, 7-1/4 in OAL, Cushion Grip, 6 pc, Quick-Change Bit Retainer, ASME Specified Specifications Met, Steel.

Features

- Integrated screwdriver/nut driver shaft holds 8 popular tips and converts to 3 nut driver sizes

- The blades are interchangeable for quick and easy switch out

- Industrial strength, heat treated bits

- Blast finish bit tips provide a firm hold and reduce cam out

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- This versatile 11-in-1 tool has everything the professional needs
