# Klein® 32483 Double End Replacement Screwdriver Insert Bit, #2, 1/4 in Phillips®/Slotted Point, 1 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32483-11611
**MPN:** 32483
**Price:** $4.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32483

## Features

- Fits 32500 11-in-1 and 32477 10-in-1 screwdriver/nut drivers
- Precision machined tips for exact fit into fastener
- 10-in-1, 11-in-1 and 10-fold screwdriver or nut drivers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644324833 |
| Type | #2 Phillips, 1/4 in Slotted |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Tip Size | #2, 1/4 in |
| Width (in) | 1.88 |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 5.88 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Suitable For Use With | 10 in-1, 11 in-1 and 10-Fold |
| Manufacturer Part Number | 32483 |

## Description

Klein® Replacement Screwdriver Insert Bit, Double End, #2, 1/4 in Point, Phillips®/Slotted Point, 1 in OAL, Hex Shank, S2 Steel, Carbide.

Features

- Fits 32500 11-in-1 and 32477 10-in-1 screwdriver/nut drivers

- Precision machined tips for exact fit into fastener

- 10-in-1, 11-in-1 and 10-fold screwdriver or nut drivers
