# Klein® 32327 Precision Screwdrivers, 27 pc, 3.5 mm Range, Cushion Grip Handle, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32327-11611
**MPN:** 32327
**Price:** $20.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32327

## Features

- Multi-Bit Screwdriver features convenient on-board storage of 26 different tamperproof bits and a 3.5 mm nut driver
- Barrel contains powerful Rare-Earth magnets for securing bits and fasteners
- Industrial-strength, double-sided bits are conveniently housed in the handle, eliminating the need for a bulky bit block or case
- Stainless steel barrel provides great impact and wear resistance
- Spin cap for optimum and precise control
- Cushion-Grip handle for maximum comfort
- Precision, electronics application
- Black/yellow handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644323270 |
| Type | Multi-Bit Screwdrivers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #000, #00, #0, #1, #2 |
| Hex Size | 0.9, 1.3, 1.5 Hex; 2, 2.5, 3, 3.5 Hex Security |
| Material | Steel Bits |
| Tip Size | T3, T4; Tamperproof T5H, T6H, T7H, T8H, T9H, T10H, T15H |
| Tip Type | TORX |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo NOT use to pry or chiselNever use on or near live electrical circuitsNOT insulated. Will NOT protect against electrical shock |
| Width (in) | 0.85 |
| Handle Type | Spin Top/Cushion Grip |
| Height (in) | 0.85 |
| Length (in) | 8.75 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 6-7/20 in |
| Slotted Bits | 1 mm, 2 mm, 2.5 mm, 3 mm, 3.5 mm |
| Handle Length | 4.2 in |
| Number of Pieces | 27 |
| Nut Driver Sizes | 3.5 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32327 |

## Description

The 27-in-1 multi-bit precision screwdriver offers 26 specialty tamperproof tips conveniently stored in the handle plus an integrated 3.5 mm nut driver. The powerful rare-earth magnet in the stainless steel barrel securely holds both bits and fasteners. This screwdriver features industrial-strength bits as well as a cushion-grip handle with spin cap for outstanding comfort and control.

Features

- Multi-Bit Screwdriver features convenient on-board storage of 26 different tamperproof bits and a 3.5 mm nut driver

- Barrel contains powerful Rare-Earth magnets for securing bits and fasteners

- Industrial-strength, double-sided bits are conveniently housed in the handle, eliminating the need for a bulky bit block or case

- Stainless steel barrel provides great impact and wear resistance

- Spin cap for optimum and precise control

- Cushion-Grip handle for maximum comfort

- Precision, electronics application

- Black/yellow handle
