# Klein® 32315HD 15-in-1 Ratcheting Impact-Rated Multi-Bit Torsion Zone Screwdriver, Yellow/Black, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32315HD-11611
**MPN:** 32315HD
**Price:** $27.53 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32315hd

## Features

- Forward, fixed and reverse ratchet positions
- Impact-rated torsion-zone bits can directly connect to a 1/4 in impact driver for heavy-duty applications (impact driver not included)
- Includes: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #1, #2 combo and 1/4 in hex
- Cushion-Grip™ handle for great torque and maximum comfort
- Double-ended, ProFlex bits store directly in the screwdriver handle
- Interchangeable components for fast and easy switch outs
- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC
- Shank length: 4.23 in
- Leaf spring bit retention
- Smooth handle finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328749 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; will not protect against electrical shockDo not use to pry or chiselDo not hammer |
| Width (in) | 1.4200 |
| Height (in) | 1.4200 |
| Length (in) | 9.3000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.4 in |
| Overall Width | 1.42 in |
| Overall Height | 1.42 in |
| Overall Length | 9.5 in |
| Number of Pieces | 8 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32315HD |

## Description

Klein Tools 15-in-1 ratcheting impact-rated multi-bit screwdriver conveniently stores seven double-ended bits onboard. The ratcheting feature has three settings, forward, fixed and reverse for easier driving. This screwdriver features industrial-strength bits with torsion zones as well as a Cushion-Grip™ handle for outstanding comfort and control.

Features

- Forward, fixed and reverse ratchet positions

- Impact-rated torsion-zone bits can directly connect to a 1/4 in impact driver for heavy-duty applications (impact driver not included)

- Includes: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #1, #2 combo and 1/4 in hex

- Cushion-Grip™ handle for great torque and maximum comfort

- Double-ended, Pro

- Flex bits store directly in the screwdriver handle

- Interchangeable components for fast and easy switch outs

- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC

- Shank length: 4.23 in

- Leaf spring bit retention

- Smooth handle finish
