# Klein® 32314 14-in-1 Precision Multi-Bit Screwdriver/Nut Driver, 8 pcs, #00 to #0, 3/32 to 1/4 in, T7 to T15 Range, Cushion Grip Handle, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32314-11611
**MPN:** 32314
**Price:** $16.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32314

## Features

- Precision screwdriver and integrated Nut Drivers include 14 of the most common sizes in one tool
- Spin cap offers optimum and precise control
- Industrial strength heat treated bits
- Cushion grip handle for maximum comfort
- Interchangeable steel shaft for fast, easy bit changes
- Sizes are etched into integrated barrels and bits
- Precision, electronics application
- Black/yellow handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644323140 |
| Type | Multi-Bit Screwdrivers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #00, #0 |
| Includes | #00, #0 Phillips® Bits, 3/32 in, 1/8 in Slotted Bits, T7, T8, T10, T15 Tamperproof Torx® Bits and 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in Hex Nutdrivers |
| Material | Steel |
| Tip Size | Tamperproof T7, T8, T10, T15 |
| Tip Type | TORX |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 0.88 |
| Handle Type | Plastic Dipped/Cushion Grip |
| Height (in) | 0.88 |
| Length (in) | 7 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 3/32 in, 1/8 in |
| Handle Length | 4.2 in |
| Number of Pieces | 8 |
| Nut Driver Sizes | 9/64 in, 5/32 in, 3/16 in, 7/32 in, 1/4 in, 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32314 |

## Description

Klein® Multi-Bit Screwdriver/Nutdriver, 14-in-1 Precision, Imperial, #00 to #0, 3/32 to 1/4 in, T7 to T15 Screwdriver Size, Hex nut driver/Phillips®/Slotted/Torx® Bit, 7 in OAL, Cushion Grip Handle, 8 pc, Interchangeable Steel Shaft Bit Retainer, Magnetized Tip: No, Steel. Klein® 14-in-1 precision screwdriver/nutdriver features 14 of the most common precision sizes in one tool. The cushion grip handle and spin cap provide outstanding comfort and control. This smartly designed tool contains 6 sizes of integrated steel Nut Driver shafts that securely hold four double-ended screwdriver bits. Carefully heat-treated for industrial strength, the precision-milled bits include multiple sizes of slotted, Phillips® and Tamperproof Torx® bits.

Features

- Precision screwdriver and integrated Nut Drivers include 14 of the most common sizes in one tool

- Spin cap offers optimum and precise control

- Industrial strength heat treated bits

- Cushion grip handle for maximum comfort

- Interchangeable steel shaft for fast, easy bit changes

- Sizes are etched into integrated barrels and bits

- Precision, electronics application

- Black/yellow handle
