# Klein® 32313HD Ratcheting Impact Rated Screwdriver 13-in-1, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32313HD-11611
**MPN:** 32313HD
**Price:** $25.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32313hd

## Features

- 13-in-1 ratcheting impact rated screwdriver includes twelve bit tips plus a 1/4 in nut driver
- Forward, fixed and reverse ratchet positions for faster and easier driving
- Includes 13 bits: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx® and 1/4 in hex
- Slim ratcheting handle with Cushion-Grip™ for more efficient and comfortable driving
- Double-ended, pro-flex bits store directly in the screwdriver handle
- Interchangeable components for fast and easy switch outs
- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC
- Ball bearing
- Plastic handle material
- Handle color: yellow/black

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328732 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 1.2500 |
| Length (in) | 9.3000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.6 in |
| Overall Width | 1.25 in |
| Overall Height | 1.25 in |
| Overall Length | 9.3 in |
| Number of Pieces | 7 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32313HD |

## Description

The Klein Tools 13-in-1 ratcheting impact rated screwdriver conveniently stores six double-ended pro-flex bits onboard. Ratcheting feature has three settings, forward, fixed and reverse for easier driving. This screwdriver features industrial-strength bits as well as Cushion-Grip™ handle for outstanding comfort and control.

Features

- 13-in-1 ratcheting impact rated screwdriver includes twelve bit tips plus a 1/4 in nut driver

- Forward, fixed and reverse ratchet positions for faster and easier driving

- Includes 13 bits: #0, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx® and 1/4 in hex

- Slim ratcheting handle with Cushion-Grip™ for more efficient and comfortable driving

- Double-ended, pro-flex bits store directly in the screwdriver handle

- Interchangeable components for fast and easy switch outs

- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC

- Ball bearing

- Plastic handle material

- Handle color: yellow/black
