# Klein® 32308HD Impact Rated Stubby Driver Set 12-in-1 with Flip Sockets, Steel, 12 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32308HD-11611
**MPN:** 32308HD
**Price:** $29.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32308hd

## Features

- 12-in-1 impact rated stubby driver set includes 2 hex flip sockets, 7 screwdriver bits and 1/4 in deep bit holding feature
- Includes: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in hex, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square
- Industrial-strength bits are conveniently housed in the handle
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Impact rated shaft, bits and sockets for heavy-duty applications
- Compact driver reaches easily into tight spots
- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort
- Yellow/black handle color
- Plastic handle material
- Ball bearing bit retention
- Handle length: 2.75 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328961 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 4.7600 |
| Height (in) | 1.4000 |
| Length (in) | 7.1800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 4.76 in |
| Overall Height | 1.4 in |
| Overall Length | 7.18 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32308HD |

## Description

The 12-in-1 impact rated stubby driver set functions both as a multi-bit screwdriver and impact driver attachment. Set includes two flip sockets containing a total of four different nut setter sizes, seven driver bits and a 1/4 in deep bit holding feature. Industrial-strength bits are conveniently housed in the Cushion-Grip™ handle which provides outstanding comfort and control.

Features

- 12-in-1 impact rated stubby driver set includes 2 hex flip sockets, 7 screwdriver bits and 1/4 in deep bit holding feature

- Includes: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in hex, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square

- Industrial-strength bits are conveniently housed in the handle

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Impact rated shaft, bits and sockets for heavy-duty applications

- Compact driver reaches easily into tight spots

- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort

- Yellow/black handle color

- Plastic handle material

- Ball bearing bit retention

- Handle length: 2.75 in
