# Klein® 32308 8-in-1 Adjustable Length Stubby Multi-Bit Screwdriver, 1 pcs, #1 to #3, 3/16 to 1/4 in Range, Cushion Grip Handle, Stainless Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32308-11611
**MPN:** 32308
**Price:** $16.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32308

## Features

- Multi-bit stubby screwdriver includes 7 different screwdriver bits and a 1/4 in Nut Driver
- Compact driver reaches easily into tight spots
- Industrial strength bits that are conveniently housed in the handle
- Adjust the length of the blade for easier access
- Impact rated blade can be removed for use as an impact driver attachment
- Stainless steel bit holder contains powerful rare earth magnets for securing bits and fasteners
- Cushion grip handle for maximum comfort
- Spin cap for optimum and precise control
- Shaft removes to be impact driver attachment
- Fastening, impact driving applications
- Black/yellow handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644323089 |
| Type | Multi-Bit Magnetic Screwdriver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1, #2, #3 |
| Includes | #1, #2, #3 Phillips® Bits, 3/16 in, 1/4 in Slotted Bits, #1, #2 Square Bits and 1/4 in Nutdriver |
| Material | Stainless Steel Barrel |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 4.75 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.42 |
| Length (in) | 4.81 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 3/16 in, 1/4 in |
| Handle Length | 2.5 in |
| Number of Pieces | 1 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32308 |

## Description

Klein® Multi-Bit Screwdriver, 8-in-1 Adjustable Length Stubby, Imperial, #1 to #3, 3/16 to 1/4 in Screwdriver Size, nut driver/Phillips®/Slotted/Square Bit, 4.81 in OAL, Cushion Grip Handle, 1 pc, Magnetic Bit Retainer, Magnetized Tip: Yes, Stainless Steel. Klein® adjustable length screwdrivers function both as multi-bit screwdrivers and impact driver attachments. with these screwdrivers, there is no need to run back to your tool bag. Industrial-strength bits are conveniently housed in the handle. Simply adjust the length of the blades to allow for easier access or remove to use with an impact driver. Powerful rare earth magnets secure bits and fasteners while the cushion grip handle and spin cap provide outstanding comfort and control.

Features

- Multi-bit stubby screwdriver includes 7 different screwdriver bits and a 1/4 in Nut Driver

- Compact driver reaches easily into tight spots

- Industrial strength bits that are conveniently housed in the handle

- Adjust the length of the blade for easier access

- Impact rated blade can be removed for use as an impact driver attachment

- Stainless steel bit holder contains powerful rare earth magnets for securing bits and fasteners

- Cushion grip handle for maximum comfort

- Spin cap for optimum and precise control

- Shaft removes to be impact driver attachment

- Fastening, impact driving applications

- Black/yellow handle
