# Klein® 32305 15-in-1 Ratcheting Multi-Bit Screwdriver, 1 pcs, #0 to #3, 3/16 to 1/4 in, T10 to T25 Range, Cushion Grip Handle, Carbon Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32305-11611
**MPN:** 32305
**Price:** $24.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32305

## Features

- Multi-bit screwdriver features a durable ratcheting mechanism for faster and easier all-day driving
- On-board storage of 14 different double-sided screwdriver bits and a 1/4 in Nut Driver
- Industrial strength bits that are conveniently housed in the handle
- Collar sets ratchet direction at forward, fixed and reverse
- Cushion grip handle for great torque and maximum comfort
- Spin cap for optimum and precise control
- Forward, fixed, reverse ratcheting directions and on-board bit storage
- Ratcheting driving
- Black/yellow handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644323058 |
| Type | Multi-Bit Ratcheting Screwdriver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #0, #1, #2, #3 |
| Includes | #0, #1, #2, #3 Phillips® Bits, 3/16 in, 1/4 in Slotted Bits, #1, #2 Square Bits, T10, T15, T20, T25 Torx® Bits and #1, #2 Combo Bits |
| Material | Carbon Steel Barrel |
| Tip Size | T10, T15, T20, T25 |
| Tip Type | TORX |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 3.5 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.42 |
| Length (in) | 8.71 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 3/16 in, 1/4 in |
| Handle Length | 5.63 in |
| Number of Pieces | 1 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32305 |

## Description

Klein® Multi-Bit Screwdriver, 15-in-1 Ratcheting, Imperial, #0 to #3, 3/16 to 1/4 in, T10 to T25 Screwdriver Size, Phillips®/Slotted/Square/Torx® Bit, 8.71 in OAL, Cushion Grip Handle, 1 pc, Ball Bearing Bit Retainer, Magnetized Tip: No, Carbon Steel. Klein® multi-bit screwdrivers help make your job a little easier. The 15-in-1 ratcheting screwdriver's durable ratcheting mechanism allows for faster and easier all-day driving. with the on-board storage of 14 common bits and a 1/4 in Nut Driver, this is your new everyday screwdriver. This screwdriver features industrial-strength bits as well as cushion grip handles with spin caps for outstanding comfort and control.

Features

- Multi-bit screwdriver features a durable ratcheting mechanism for faster and easier all-day driving

- On-board storage of 14 different double-sided screwdriver bits and a 1/4 in Nut Driver

- Industrial strength bits that are conveniently housed in the handle

- Collar sets ratchet direction at forward, fixed and reverse

- Cushion grip handle for great torque and maximum comfort

- Spin cap for optimum and precise control

- Forward, fixed, reverse ratcheting directions and on-board bit storage

- Ratcheting driving

- Black/yellow handle
