# Klein® 32304 Impact Screwdriver, Slotted/Phillips®/Square/Torx® Point, 9.73 in OAL, Plastic Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32304-11611
**MPN:** 32304
**Price:** $27.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32304

## Features

- Adjustable-length blade
- Multi-function 1/4 in socket has both shallow driver and deep bit holder configurations for added versatility
- Powerful Rare-Earth magnet securely holds bits and hex head fasteners
- Spin cap for optimum control
- Cushon-Grip handle for maximum comfort and torque
- Magnetic bit retainer type
- Fastening, impact driving applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644323041 |
| Type | HVAC, Magnetic |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #0, #1 & #2 |
| Material | Steel Barrel |
| Tip Size | T10, T15 |
| Tip Type | TORX |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo NOT use to pry or chiselNever use on or near live electrical circuitsNOT insulated. Will NOT protect against electrical shock |
| Width (in) | 1.42 |
| Height (in) | 1.42 |
| Length (in) | 9.73 |
| Square Bits | #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 1 to 4 in |
| Slotted Bits | 1/8 in, 3/16 in, 1/4 in |
| Handle Length | 5.13 in |
| Number of Pieces | 1 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in & 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32304 |

## Description

The 14-in-1 HVAC Adjustable-Length screwdriver features the most commonly used HVAC driver bits and nut drivers in one tool. Use as a screwdriver or as an impact driver attachment. Flip socket on end of blade has three positions for multiple functions. Great for tight spaces, impact driving and long reach applications.

Features

- Adjustable-length blade

- Multi-function 1/4 in socket has both shallow driver and deep bit holder configurations for added versatility

- Powerful Rare-Earth magnet securely holds bits and hex head fasteners

- Spin cap for optimum control

- Cushon-Grip handle for maximum comfort and torque

- Magnetic bit retainer type

- Fastening, impact driving applications
