# Klein® 3010CR Solar Ratcheting Crimper for MC4® Connectors, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 3010CR-11611
**MPN:** 3010CR
**Price:** $44.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-3010cr

## Features

- Adjustable compound action design puts more crimping power into each squeeze
- Built-in ratchet ensures full-cycle crimping for a uniform crimp every time
- Dial adjusts the amount of force applied to the crimp
- Dual-material molded grips provide added comfort
- Unique cavity design provides a consistent crimp from either side of the tool
- Three crimping cavities in one tool: 10 AWG, 12 AWG, and 14 AWG
- Adjustable side cam

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644340383 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Whenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around them; Klein® insulated tools are designed only to reduce the chance of injury where the tool may make contact with an energized sourceAlways inspect your tools before use; destroy tool if insulation becomes damaged in any wayBecause moisture, films, or other surface contaminants are conductive, Klein Tools must be kept clean, dry, and free of any surface contaminantsWear approved eye protection |
| Width (in) | 3.0400 |
| Height (in) | 0.8700 |
| Length (in) | 8.9400 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.04 in |
| Overall Height | 0.87 in |
| Overall Length | 8.9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3010CR |

## Description

Klein Tools solar ratcheting crimper was designed to crimp MC4® style pins onto 10-14 AWG stranded copper wire. Engineered with an unique cavity to crimp consistently on either side of the tool. Molded handles to provide added comfort during extended use.

Features

- Adjustable compound action design puts more crimping power into each squeeze

- Built-in ratchet ensures full-cycle crimping for a uniform crimp every time

- Dial adjusts the amount of force applied to the crimp

- Dual-material molded grips provide added comfort

- Unique cavity design provides a consistent crimp from either side of the tool

- Three crimping cavities in one tool: 10 AWG, 12 AWG, and 14 AWG

- Adjustable side cam
