# Klein® 3007CR Ratcheting Heat Shrink Terminal Crimper, 10 to 22 AWG Wire, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 3007CR-11611
**MPN:** 3007CR
**Price:** $34.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-3007cr

## Features

- Cuts and removes aluminum metal clad (MC) cable jacket
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Forged from custom, US-made durable tool steel for extreme durability
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Perfect for working in confined spaces
- Do not use to cut steel or ACSR
- Smooth handle finish
- Jaw capacity: 0.04 in
- Curved blades, high-leverage
- Handle material: molded plastic
- Metal pin joint pin

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644340581 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Width (in) | 3.0400 |
| Height (in) | 7.0500 |
| Length (in) | 8.9300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3 in |
| Overall Height | 0.09 in |
| Overall Length | 9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3007CR |

## Description

The full-cycle ratcheting crimper crimps 10-22 AWG heat shrink wire terminals. This tool features three crimping cavities in one tool with color-coded wire markings for three size ranges of heat shrink terminals. Crimper design provides low effort to crimp while maintaining a high terminal pull-off force. Built-in ratchet ensures full-cycle crimping for a uniform crimp every time.

Features

- Cuts and removes aluminum metal clad (MC) cable jacket

- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Forged from custom, US-made durable tool steel for extreme durability

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Perfect for working in confined spaces

- Do not use to cut steel or ACSR

- Smooth handle finish

- Jaw capacity: 0.04 in

- Curved blades, high-leverage

- Handle material: molded plastic

- Metal pin joint pin
