# Klein® 3006CR Ratcheting Non-Insulated Terminal Crimper, 10 to 22 AWG Wire, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 3006CR-11611
**MPN:** 3006CR
**Price:** $34.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-3006cr

## Features

- Compact cable cutter for trimming wire to desired length
- Automatic wire stripper strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire
- Ratcheting crimper crimps 10 to 14 AWG MC4® style pins
- Two insulating wrenches for assembly and disassembly of MC4® style connectors
- Storage space for PV connectors or other small parts
- Durable hard case for organized storage
- Storage compartment in the lid

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644340574 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated; plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shock |
| Width (in) | 3.0400 |
| Height (in) | 7.5000 |
| Length (in) | 8.9300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3 in |
| Overall Height | 0.09 in |
| Overall Length | 9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3006CR |

## Description

The full-cycle ratcheting crimper crimps 10-22 AWG non-insulated wire terminals. This tool features five crimping cavities in one tool for five size ranges of non-insulated terminals. Crimper design provides low effort to crimp while maintaining a high terminal pull-off force. Built-in ratchet ensures full-cycle crimping for a uniform crimp every time. Compound lever-action of narrow-span handles puts more crimping power into each squeeze. Comfort grips help reduce hand fatigue.

Features

- Compact cable cutter for trimming wire to desired length

- Automatic wire stripper strips 6 to 12 AWG solid and 8 to 14 AWG stranded PV wire

- Ratcheting crimper crimps 10 to 14 AWG MC4® style pins

- Two insulating wrenches for assembly and disassembly of MC4® style connectors

- Storage space for PV connectors or other small parts

- Durable hard case for organized storage

- Storage compartment in the lid
