# Klein® 1649920 Wide Range Transmission Grip with Hot Latch, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 1649920-11611
**MPN:** 1649920
**Price:** $553.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-1649920

## Features

- Includes a latch to help maintain cable position in the grip jaw
- Fine tooth jaw geometry provides greater grip strength
- Innovative hot latch with v-notch centers cable
- Spring closes grip on cable to hold the initial position
- Large opening in the handle accommodates a wide variety of hooks on hoists, winches and tackle blocks
- Patent pending design
- Parallel jaw grip
- Wire pulling
- Locking handle
- Jaw length: 4.85 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644470776 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Round |
| Warnings | Grips are to be used for temporary installation, not for permanent anchorageWhen used on/or near energized lines, ground, insulate, or isolate grip before pullingDo not exceed rated capacityAlways match proper size and type of grip to applicationBefore each use, clean jaw area and inspect grip for proper operation to avoid slippage |
| Cable Size | 0.68 in to 1.42 in |
| Width (in) | 9.2700 |
| Height (in) | 3.1600 |
| Length (in) | 11.7900 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.06 in |
| Overall Height | 9.3 in |
| Overall Length | 13.1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1649920 |

## Description

The Klein Tools wide range transmission grip with hot latch was specifically designed to securely pull ACSR, AAC and bare copper cables. Holds a wide range of cable from 0.68 in to 1.42 in. This grip has a maximum safe load of 12,000 lb.

Features

- Includes a latch to help maintain cable position in the grip jaw

- Fine tooth jaw geometry provides greater grip strength

- Innovative hot latch with v-notch centers cable

- Spring closes grip on cable to hold the initial position

- Large opening in the handle accommodates a wide variety of hooks on hoists, winches and tackle blocks

- Patent pending design

- Parallel jaw grip

- Wire pulling

- Locking handle

- Jaw length: 4.85 in
