# Klein® 16477-20 Wide Range Distribution Grip with Hot Latch, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 16477-20-11611
**MPN:** 16477-20
**Price:** $307.36 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-16477-20

## Features

- Wide range distribution grip pulls no. 6 copper to no. 477 ACSR 0.162 to 0.883 in cable
- One-handed design makes for easier actuation
- Spring closes grip on cable to hold the initial position
- Includes a latch to help maintain cable position in the grip jaw
- Large opening in the handle accommodates a wide variety of hooks on hoists, winches and tackle blocks
- Max safe load of 5,000 lb
- Patent pending design
- Locking handle
- Jaw length: 3.31 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644471681 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.75 |
| Height (in) | 8 |
| Length (in) | 10.25 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.75 in |
| Overall Height | 8 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 16477-20 |

## Description

Versatile, one-handed parallel jaw grip holds a wide range of cable sizes pulling no. 6 copper to no. 477 ACSR. 20% lighter than the Klein® grip with easy, one-handed actuation. Design includes a latch to help maintain cable position in grip jaws.

Features

- Wide range distribution grip pulls no. 6 copper to no. 477 ACSR 0.162 to 0.883 in cable

- One-handed design makes for easier actuation

- Spring closes grip on cable to hold the initial position

- Includes a latch to help maintain cable position in the grip jaw

- Large opening in the handle accommodates a wide variety of hooks on hoists, winches and tackle blocks

- Max safe load of 5,000 lb

- Patent pending design

- Locking handle

- Jaw length: 3.31 in
