# Klein® 16455 Wide Range Service Grip, One-Handed Grip, Steel, Black, 2.18 in Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 16455-11611
**MPN:** 16455
**Price:** $211.93 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-16455

## Features

- Grip holds a wide wide range of cable sizes reducing the number of grips needed
- One-handed design makes for easier actuation
- Compatible with cable sizes from #6 to 4/0 (0.100 in to 0.654 in)
- Large opening in the handle accommodates a wide varity of hooks on hoists, winches, and tackle blocks
- Round jaw type
- Cable diameter: 0.100 in to 0.654 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644470820 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | When used on/or near energized lines, ground, insulate, or isolate grip before pullingDo not exceed rated capacityGrips are to be used for temporary installation, not for permanent anchorageBefore each use, clean jaw area and inspect grip for proper operation to avoid slippage |
| Width (in) | 4.5000 |
| Height (in) | 1.2400 |
| Length (in) | 7.3200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.24 in |
| Overall Height | 4.5 in |
| Overall Length | 7.32 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 16455 |

## Description

The Klein Tools wide range service grip is a versatile, one-handed grip designed to securely pull steel, ACSR, AAC, and copper wires. Holds a wide range of common cable sizes from #6 to 4/0. This grip has a 2,000 lb maximum safe load.

Features

- Grip holds a wide wide range of cable sizes reducing the number of grips needed

- One-handed design makes for easier actuation

- Compatible with cable sizes from #6 to 4/0 (0.100 in to 0.654 in)

- Large opening in the handle accommodates a wide varity of hooks on hoists, winches, and tackle blocks

- Round jaw type

- Cable diameter: 0.100 in to 0.654 in
