# Klein® 1604-20L Haven's® Cable Grip with Swing Latch, 1/8 to 1/2 in, 5,000 lb, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37726
**MPN:** 1604-20L
**Price:** $159.89 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-1604-20l

## Features

- Designed for use when light, compact grip is desired and where conductor damage is not a factor
- Gripping pressure of the knurled jaw is applied to 1/4 in cable area
- They are recommended for use with steel strand cables
- All Klein® grips are manufactured from custom drop forged steel that is machined and heat treated for excellent durability
- Each grip is individually hand inspected and actuated for proper function
- Grips are also rigorously tested and pulled to rated load to ensure the highest quality and reliability
- Has a swing latch to help hold cable in the jaw
- Drop forged steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644472046 |
| Type | Haven's Grip |
| Style | Safe Load 5000 lb/Swing Latch |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Aggressive |
| Cable Size | 0.125 in to 0.5 in |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 6.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 8.75 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1604-20L |

## Description

Klein® Klien Haven's® Cable Grip, 1/8 to 1/2 in dia Cable, Messenger/Guy Strand Cable, 5,000 lb Load, Steel.

Features

- Designed for use when light, compact grip is desired and where conductor damage is not a factor

- Gripping pressure of the knurled jaw is applied to 1/4 in cable area

- They are recommended for use with steel strand cables

- All Klein® grips are manufactured from custom drop forged steel that is machined and heat treated for excellent durability

- Each grip is individually hand inspected and actuated for proper function

- Grips are also rigorously tested and pulled to rated load to ensure the highest quality and reliability

- Has a swing latch to help hold cable in the jaw

- Drop forged steel
