# Klein® J2138NE Journeyman™ Adjustable High Leverage New England Nose Side Cutting Plier, Flush Cut, 8.89 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J2138NE-11611
**MPN:** J2138NE
**Price:** $37.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/journeyman-j2138ne

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping, cross hatched knurled jaws
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Hard, black material for toughness and durability
- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip
- Color coded handles allow for quick identification of tool
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, us made tool steel
- Dark blue/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700040 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.188 in |
| Joint Type | Adjustable |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 8.89 |
| Knife Length | 0.719 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.25 in |
| Overall Length | 12.63 |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | J2138NE |

## Description

Klein® Journeyman Side Cutting Plier, Adjustable High Leverage New England Nose, 1-5/8 in Nominal, Knurled Jaw, 1.438 in L x 1.188 in W x 0.625 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 8.89 in OAL, Flush Cut, 6-1/4 in Handle Length, Ergonomic/Sure Grip Handle, Black/Dark Blue. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers. Pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping, cross hatched knurled jaws

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Hard, black material for toughness and durability

- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip

- Color coded handles allow for quick identification of tool

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, us made tool steel

- Dark blue/black handle
