# Klein® J2000-59 Journeyman™ 2000 Angled Head Heavy Duty Cutting Plier, 9/32 in Nominal, 9 in OAL, Diagonal/Standard Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA38620
**MPN:** J2000-59
**Price:** $42.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/journeyman-j2000-59

## Features

- Extra long cutting blades provide greater cutting ability
- Beefier, more reinforced head lasts longer than standard diagonal cutters
- Angled blade design for easier access to cut screws and bolts
- High leverage design provides 40% more cutting power
- Induction hardened cutting knives for long life
- Dual-material Journeyman™ handles provide better grip and added comfort
- Applicable materials: ACSR, screws, nails, most hardened wire
- Jaw length: 1-1/4 in
- Blue/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644720512 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | 2000 |
| Material | Heat-Treated Steel |
| Jaw Width | 1-13/64 in |
| Width (in) | 1.2 |
| Height (in) | 0.625 |
| Jaw Opening | 0.281 in |
| Length (in) | 12.25 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.375 in |
| Nominal Capacity | 9/32 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | J2000-59 |

## Description

Klein® Journeyman™ Cutting Plier, Angled Head Heavy Duty, series: 2000, 9/32 in Nominal Capacity, 1.25 in L x 1.203 in W x 0.625 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/Standard Cut Type, 9 in OAL, 7-3/8 in Handle Length, Black/Blue.

Features

- Extra long cutting blades provide greater cutting ability

- Beefier, more reinforced head lasts longer than standard diagonal cutters

- Angled blade design for easier access to cut screws and bolts

- High leverage design provides 40% more cutting power

- Induction hardened cutting knives for long life

- Dual-material Journeyman™ handles provide better grip and added comfort

- Applicable materials: ACSR, screws, nails, most hardened wire

- Jaw length: 1-1/4 in

- Blue/black handle
