# Klein® J2000-48 Journeyman™ 2000™ Angled Nose Heavy Duty Cutting Plier, 3/4 in Nominal, 8-1/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J2000-48-11611
**MPN:** J2000-48
**Price:** $40.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/journeyman-j2000-48

## Features

- Angled head design for easy work in confined spaces
- For cuts ACSR, screws, nails and hardened wire
- Light blue/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644721106 |
| Type | Diagonal Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.188 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4.0 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 10.63 |
| Cutting Type | Standard |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.75 in |
| Overall Length | 8.125 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | J2000-48 |

## Description

Klein® Journeyman™ Cutting Plier, Angled Nose Heavy Duty, Series: 2000™, 3/4 in Nominal, Oval Jaw, 0.813 in L x 1.188 in W x 0.813 in Thick Jaw, Steel Jaw, Diagonal/High Leverage/Standard Cut, 8-1/8 in OAL, Ergonomic Handle, 6-3/4 in Handle Length, Black Oxide/Polished Chrome, Black/Light Blue.

Features

- Angled head design for easy work in confined spaces

- For cuts ACSR, screws, nails and hardened wire

- Light blue/black handle
