# JET® 441315 SJ Series Heavy Duty Screw Jack, 15 ton Load, 13-13/16 in, 21-3/8 in, 10-1/2 in Screw Length

**Brand:** [JET](https://maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** THY35010
**MPN:** 441315
**Price:** $371.79 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/jet-441315

## Features

- Industrial design eliminates creeping when holding heavy loads
- Heavy duty cast bell shaped base provides a stable foundation in multiple lifting environments
- Corrugated pivoting head, contours to the load providing maximum surface contact
- Improved design requires less effort to lift a maximum capacity load

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662755435843 |
| Type | Heavy Duty |
| Brands | JET |
| Series | SJ |
| Base Width | 6 in |
| Width (in) | 7.4 |
| Height (in) | 14.9 |
| Length (in) | 7.1 |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Screw Length | 10-1/2 in |
| Load Capacity | 15 ton |
| Maximum Height | 21-3/8 in |
| Minimum Height | 13-13/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1 |
| Manufacturer Part Number | 441315 |

## Description

JET® Screw Jack, Heavy Duty, series: SJ, 15 ton, 13-13/16 in Minimum Height, 21-3/8 in Maximum Height, 10-1/2 in Screw Length, 6 in Base Width, 1-5/8 in Screw DiaJET® SJ Series Screw Jack is Available in Five Capacities Ranging From 5 to 25 ton That Hold The Load Without Creeping. The Cast Bell Shaped Housing Provides Stability While The Jack Design Requires Less Effort to Raise The Load Increasing Productivity.

Features

- Industrial design eliminates creeping when holding heavy loads

- Heavy duty cast bell shaped base provides a stable foundation in multiple lifting environments

- Corrugated pivoting head, contours to the load providing maximum surface contact

- Improved design requires less effort to lift a maximum capacity load
