# JET® 441310 SJ Series Heavy Duty Screw Jack, 10 ton Load, 11-1/2 in, 17-13/16 in, 8-5/16 in Screw Length

**Brand:** [JET](https://maxsupplyco.com/brands/JET)
**SKU:** THY35005
**MPN:** 441310
**Price:** $325.59 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/jet-441310

## Features

- Industrial design eliminates creeping when holding heavy loads
- Heavy duty cast bell shaped base provides a stable foundation in multiple lifting environments
- Corrugated pivoting head, contours to the load providing maximum surface contact
- Improved design requires less effort to lift a maximum capacity load

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662755435836 |
| Type | Heavy Duty |
| Brands | JET |
| Series | SJ |
| Base Width | 5-1/4in |
| Width (in) | 6.6 |
| Height (in) | 12.7 |
| Length (in) | 6.4 |
| Manufacturer | JPW Industries, Inc |
| Screw Length | 8-5/16 in |
| Load Capacity | 10 ton |
| Maximum Height | 17-13/16 in |
| Minimum Height | 11-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.1 |
| Manufacturer Part Number | 441310 |

## Description

JET® Screw Jack, Heavy Duty, series: SJ, 10 ton, 11-1/2 in Minimum Height, 17-13/16 in Maximum Height, 8-5/16 in Screw Length, 5-1/4In Base Width, 1-1/2 in Screw DiaJET® SJ Series Screw Jack is Available in Five Capacities Ranging From 5 to 25 ton That Hold The Load Without Creeping. The Cast Bell Shaped Housing Provides Stability While The Jack Design Requires Less Effort to Raise The Load Increasing Productivity.

Features

- Industrial design eliminates creeping when holding heavy loads

- Heavy duty cast bell shaped base provides a stable foundation in multiple lifting environments

- Corrugated pivoting head, contours to the load providing maximum surface contact

- Improved design requires less effort to lift a maximum capacity load
