# Irwin® 88886 Standard Length Spade Bit Pro Set, 3/8 in Min Drill Bit, 1 in Max Drill Bit, 6 pc

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** TCU60701
**MPN:** 88886
**Price:** $22.71 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-88886

## Features

- Blue groove point and cutting edge for faster chip removal 4X faster than standard spade bits
- Double cutting spurs scribe the outside of the hole reducing breakout
- 10% larger shank for added durability
- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension
- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so it can hold up to anything the jobsite throws at it
- Case includes a full length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings
- For wood drilling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 247212006004 |
| Type | Standard Length |
| Color | Blue |
| Brands | IRWIN |
| Includes | 3/8 in, 1/2 in, 5/8 in, 3/4 in, 7/8 in and 1 in Drills |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | Limited |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 6/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Maximum Drill Bit Size | 1 in |
| Minimum Drill Bit Size | 3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 88886 |

## Description

Irwin® Spade Bit Pro Set, Standard Length, Imperial, 3/8 in Minimum Drill Bit Size, 1 in Maximum Drill Bit Size, 6 pc.

Features

- Blue groove point and cutting edge for faster chip removal 4X faster than standard spade bits

- Double cutting spurs scribe the outside of the hole reducing breakout

- 10% larger shank for added durability

- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension

- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so it can hold up to anything the jobsite throws at it

- Case includes a full length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings

- For wood drilling application
