# Irwin® 4935656 Quick Change Bit Extension, 7/16 in Shank, 3 in L, 1-1/16 in dia Body, Collet Series: Lock-n-Load®

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 4935656-11413
**MPN:** 4935656
**Price:** $31.21 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-4935656

## Features

- Carbon steel construction sleeve and body for durability and life
- Lock-n-Load® system for one-handed quick release
- Patented jaw design holds bits securely on 6-flatted shanks, as well as ball detent bits
- 1/4 in quick change range now holds insert bits, magnetic for holding
- Wood drilling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 247219999316 |
| Type | Quick Change |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Polished Chrome |
| Series | Lock-n-Load® |
| Diameter | 7/16 in |
| Material | Carbon Steel |
| Warranty | Limited |
| Drive Size | 7/16 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 1.8 |
| Height (in) | 20.5 |
| Length (in) | 3 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Overall Length | 18 in |
| Arbor/Shank Size | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Self-Feed Bits, 7-1/2 in Short Ship Auger, 1/2 in Hole Saw Arbor |
| Manufacturer Part Number | 4935656 |

## Description

Irwin® Bit Extension, Quick Change, 7/16 in Shank, 3 in Length, 1-1/16 in dia Body, Collet series: Lock-n-Load®, Carbon Steel, Polished Chrome, For Use with: Self-Feed Bits, 7-1/2 in Short Ship Auger, 1/2 in Hole Saw Arbor.

Features

- Carbon steel construction sleeve and body for durability and life

- Lock-n-Load® system for one-handed quick release

- Patented jaw design holds bits securely on 6-flatted shanks, as well as ball detent bits

- 1/4 in quick change range now holds insert bits, magnetic for holding

- Wood drilling application
