# Irwin® Speedbor® 3018009 Pro Jobber Length Drill Set, 1/16 in Min Drill Bit, 3/8 in Max Drill Bit, 15 pc, TiN Coated

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 3018009-11413
**MPN:** 3018009
**Price:** $36.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-3018009

## Features

- Titanium nitride (TiN) coating resists heat and friction, providing up to six times longer life than standard high speed steel bits
- Self-centering, precision-ground Turbomax® feature point tip eliminates walking on flat and curved surfaces, stays sharp longer and drills faster than standard high speed steel bits
- 3-flatted shank on 3/16 in and above sizes for exceptional grip on chuck

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721068125 |
| Type | General Purpose |
| Brands | IRWIN |
| Finish | TiN Coated |
| Series | Pro |
| Includes | 1/16 to 3/8 in Turbomax® Drills |
| Material | HSS |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 8 |
| Height (in) | 1.67 |
| Length (in) | 10.25 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Pieces | 15 |
| Package Quantity | 5/Each |
| Drill Point Angle | 135° |
| Measurement System | Imperial |
| Maximum Drill Bit Size | 3/8 in |
| Minimum Drill Bit Size | 1/16 in |
| Manufacturer Part Number | 3018009 |

## Description

Irwin® Speedbor® Jobber Length Drill Set, Series: Pro, Imperial, 1/16 in Minimum Drill Bit Size, 3/8 in Maximum Drill Bit Size, 135° Drill Point Angle, 15 pc, Specifications: Split Point, Right Hand Cut, Straight Shank, HSS, TiN Coated.

Features

- Titanium nitride (TiN) coating resists heat and friction, providing up to six times longer life than standard high speed steel bits

- Self-centering, precision-ground Turbomax® feature point tip eliminates walking on flat and curved surfaces, stays sharp longer and drills faster than standard high speed steel bits

- 3-flatted shank on 3/16 in and above sizes for exceptional grip on chuck
