# Irwin® Marathon® 24030 Construction Series Universal Circular Saw Blade, 7-1/4 in dia, 5/8 in Arbor, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 24030-11413
**MPN:** 24030
**Price:** $12.91 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-24030

## Features

- Every other tooth is ground thinner for fast cuts
- Thicker plate design for improved tracking
- Reinforced shoulder for durability and impact resistance
- Body slots dissipate heat for long blade life
- Kerf: 0.071 in
- Tooth angle: 20°
- Framing and ripping application
- Applicable materials: wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 247212403094 |
| Type | Universal |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 7-1/4 in |
| Thickness | 0.047 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 7.3 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 7.3 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 10/Pack |
| Manufacturer Part Number | 24030 |

## Description

Irwin® Circular Saw Blades last-longer by design. New heat/vent expansion slots reduce vibration, providing longer life for the blade and straighter cuts for the user. A reinforced shoulder adds durability and alternating carbide teeth are ground thinner for faster cutting and stay sharp longer.

Features

- Every other tooth is ground thinner for fast cuts

- Thicker plate design for improved tracking

- Reinforced shoulder for durability and impact resistance

- Body slots dissipate heat for long blade life

- Kerf: 0.071 in

- Tooth angle: 20°

- Framing and ripping application

- Applicable materials: wood
