# Irwin® Speedbor® 1877241 Max Speed™ Wood Drill Set, 5/8 in Min Drill Bit, 1 in Max Drill Bit, 3 pc, For Use with Standard Quick-Change Chucks

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 1877241-11413
**MPN:** 1877241
**Price:** $47.66 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1877241

## Features

- The fastest Speedbor® ever
- Tri-flute design for faster chip ejection
- Cutting spurs have 3 cutting edges for added durability
- Full screw tip allows bit to self-feed
- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension
- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so It can hold up to anything the jobsite throws at It
- Case includes a full-length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings
- Wood drilling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 042526916786 |
| Type | Tri-Flute |
| Brands | IRWIN |
| Series | MAX SPEED™ |
| Includes | 5/8 in, 3/4 in and 1 in Bits |
| Warranty | Limited |
| Width (in) | 3.8 |
| Height (in) | 1.2 |
| Length (in) | 9.4 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Quantity | 6/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Suitable For Use With | Standard Quick-Change Chucks |
| Maximum Drill Bit Size | 1 in |
| Minimum Drill Bit Size | 5/8 in |
| Manufacturer Part Number | 1877241 |

## Description

Irwin® Speedbor® Wood Drill Set, Series: Max Speed™, Imperial, 5/8 in Minimum Drill Bit Size, 1 in Maximum Drill Bit Size, 3 pc, Specifications: 4 in L Tri-Flute Shank, For Use with: Standard Quick-Change Chucks

Features

- The fastest Speedbor® ever

- Tri-flute design for faster chip ejection

- Cutting spurs have 3 cutting edges for added durability

- Full screw tip allows bit to self-feed

- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension

- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so It can hold up to anything the jobsite throws at It

- Case includes a full-length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings

- Wood drilling application
