# Irwin® Speedbor® Max Speed™ 1877239 Tri-Flute Drill Bits Set, 1/2 in Min Drill Bit, 1-1/8 in Max Drill Bit, 4 pc

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 1877239-11413
**MPN:** 1877239
**Price:** $27.63 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1877239

## Features

- The fastest speedbor® ever
- Tri-Flute™ design for faster chip ejection
- Cutting spurs have 3 cutting edges for added durability
- Full screw tip allows bit to self feed
- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension
- Fits all standard 1/4 in quick change chucks
- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so it can hold up to anything the jobsite throws at it
- Case includes a full length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings
- Wood drilling application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 425269167620 |
| Type | Tri-Flute |
| Brands | IRWIN |
| Series | MAX SPEED™ |
| Includes | 1/2 in, 5/8 in, 3/4 in, 7/8 in, 1 in and 1-1/8 in Drill Bits |
| Warranty | Limited |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 6/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Suitable For Use With | Standard Quick-Change Chucks |
| Maximum Drill Bit Size | 1-1/8 in |
| Minimum Drill Bit Size | 1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 1877239 |

## Description

Irwin® Speedbor® Max Speed™ Drill Bits Set, Tri-Flute, Imperial, 1/2 in Minimum Drill Bit Size, 1-1/8 in Maximum Drill Bit Size, 4 pc, Specifications: 4 in Shank Length

Features

- The fastest speedbor® ever

- Tri-Flute™ design for faster chip ejection

- Cutting spurs have 3 cutting edges for added durability

- Full screw tip allows bit to self feed

- Grooved hex shank prevents slipping in drill chuck or bit extension

- Fits all standard 1/4 in quick change chucks

- Includes an Irwin® Pro set case made of durable molded ABS resin, so it can hold up to anything the jobsite throws at it

- Case includes a full length metal hinge pin for maximum durability and long life and bit identification is simple with easy-to-read size markings

- Wood drilling application
