# Irwin® Speedbor® 1866060 Max Speed™ Long Length Bit, 3/4 in Drill - Fraction, 0.75 in Drill - Decimal Inch, 16 in OAL, Steel

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 1866060-11413
**MPN:** 1866060
**Price:** $32.19 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1866060

## Features

- 3 cutting spurs for faster, cleaner holes with less breakout and extended drilling life
- Full screw-point tip allows bit to self-feed for ease of drilling
- Tapered Tri-Flute design for faster chip ejection and less binding
- Hole in flute for easy wire pulling through walls, ceilings and floors

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 042526912726 |
| Type | Long Length |
| Brands | IRWIN |
| Series | MAX SPEED™ |
| Diameter | 3/4 in |
| Material | Steel |
| Warranty | Limited |
| Shank Type | Quick-Change |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 1.1 |
| Length (in) | 16 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-3/8 in |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 3/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Decimal (in) | 0.75 |
| Drill Size Fraction (in) | 3/4 |
| Manufacturer Part Number | 1866060 |

## Description

Irwin® Speedbor® Long Length Bit, Series: Max Speed™, Drill Size - Fraction: 3/4 in, Drill Size - Decimal Inch: 0.75 in, 16 in Overall Length, 2-3/8 in Cutting Depth, 3 Flutes, Hole-In/Tapered Flute, 2-3/8 in Flute Length, 3/8 in Shank, Hex Shank, Right Hand Cutting, Steel Cutting Edge, Steel

Features

- 3 cutting spurs for faster, cleaner holes with less breakout and extended drilling life

- Full screw-point tip allows bit to self-feed for ease of drilling

- Tapered Tri-Flute design for faster chip ejection and less binding

- Hole in flute for easy wire pulling through walls, ceilings and floors
