# Irwin® Speedbor® 1866059 Max Speed™ Long Length Drill Bit, 5/8 in dia, 16 in OAL, 2 in L Tapered Flute, 3/8 in Shank

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 1866059-11413
**MPN:** 1866059
**Price:** $30.05 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1866059

## Features

- Three cutting spurs for faster, cleaner holes, less breakout and extended drilling life
- Full screw point tip allows bit to self-feed for ease of drilling
- Tapered tri-flute design for faster chip ejection and less binding
- Hole-in/tapered flute type
- For easy wire pulling through walls, ceilings and floors

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 425269127198 |
| Type | Long Length |
| Brands | IRWIN |
| Series | MAX SPEED™ |
| Diameter | 5/8 in |
| Material | HSS |
| Warranty | Limited |
| Shank Type | Quick-Change |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 19.69 |
| Length (in) | 16 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2 in |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 3/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Size Decimal (in) | 0.625 |
| Drill Size Fraction (in) | 5/8 |
| Manufacturer Part Number | 1866059 |

## Description

Irwin® Speedbor® Drill Bit, Long Length, Series: Max Speed™, Drill Style: Self-Feed, 5/8 in dia, 16 in Overall Length, 3 Flutes, Tapered Flute, 2 in Flute Length, 3/8 in Shank, Quick-Change Shank, High Speed Steel Cutting Edge, High Speed Steel

Features

- Three cutting spurs for faster, cleaner holes, less breakout and extended drilling life

- Full screw point tip allows bit to self-feed for ease of drilling

- Tapered tri-flute design for faster chip ejection and less binding

- Hole-in/tapered flute type

- For easy wire pulling through walls, ceilings and floors
