# Irwin® Hanson® 1722ZR General Purpose Straight Flute Tap, Right Hand Cutting, M5x0.8 Thread, H2 Thread Limit, Plug Chamfer, 4 Flutes, Uncoated

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** TCU60761
**MPN:** 1722ZR
**Price:** $5.77 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1722zr

## Features

- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
- Designed for hand threading work in a variety of materials
- Ideal for all general purpose threading
- Most common chamfer
- For general purpose machines and appliances

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 042526017223 |
| Type | General Purpose |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Uncoated |
| Material | HCS |
| Width (in) | 0.25 |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 2.75 |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Irwin Tools |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Length | 22 mm |
| Overall Length | 60 mm |
| Shank Diameter | 5 mm |
| Package Quantity | 5/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | USCTI Standards |
| Manufacturer Part Number | 1722ZR |

## Description

Irwin® Hanson® Straight Flute Tap, General Purpose, Metric, UNC Thread Standard, M5x0.8 Thread, Plug Chamfer, 4 Flutes, High Carbon Steel, Uncoated, Class of Fit: 2B, Right Hand Cutting Direction, 22 mm Thread Length, 60 mm Overall Length, 5 mm Shank dia, H2 Thread Limit

Features

- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading

- Designed for hand threading work in a variety of materials

- Ideal for all general purpose threading

- Most common chamfer

- For general purpose machines and appliances
