# Irwin® Hanson® 1452 General Purpose Straight Flute Tap, Right Hand Cutting, 5/8-11 Thread, H2 Thread Limit, Plug Chamfer, 4 Flutes

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 1452-11413
**MPN:** 1452
**Price:** $17.94 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-1452

## Features

- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading
- Designed for hand threading work in a variety of materials
- Ideal for routine maintenance, repair work and for rethreading where high accuracy and tolerance thread is not critical
- Most common chamfer
- Ideal for all general purpose threading
- For general purpose machines and appliances

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 042526014529 |
| Type | General Purpose |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Uncoated |
| Material | HCS |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.7 |
| Length (in) | 3.8125 |
| Thread Size | 5/8 in - 11 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Length | 1-13/16 in |
| Shank Diameter | 0.48 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 1452 |

## Description

Irwin® Hanson® Straight Flute Tap, General Purpose, Series: MaxQ-4, Imperial, UNC, 5/8-11, Plug Chamfer, 4 Flutes, High Carbon Steel, Uncoated, Class of Fit: 2B, Right Hand Cutting, 1-13/16 in Thread Length, 3-13/16 in Overall Length, 0.48 in Shank dia, H2 Thread Limit.

Features

- Straight flutes are ground to provide rapid chip removal for efficient threading

- Designed for hand threading work in a variety of materials

- Ideal for routine maintenance, repair work and for rethreading where high accuracy and tolerance thread is not critical

- Most common chamfer

- Ideal for all general purpose threading

- For general purpose machines and appliances
