# Irwin® Marathon® 14233 Circular Saw Blade, 10 in dia x 0.063 in Thick, 5/8 in Arbor, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14233-11413
**MPN:** 14233
**Price:** $41.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-14233

## Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Framing and ripping application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721142337 |
| Type | Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 10 in |
| Thickness | 0.063 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 11.6 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 13.1 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14233 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, 10 in dia, 0.063 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 20° Tooth Angle, 8300 rpm Maximum, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Framing and ripping application
