# Irwin® Marathon® WeldTec™ 14083 Circular Saw Blade, 12 in dia x 0.071 in Thick, 1 in Arbor, Steel Blade, 80 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14083-11413
**MPN:** 14083
**Price:** $104.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-14083

## Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish
- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut
- Construction grade carbide teeth for longer life
- Thin kerf for fast cuts
- Trimming and finishing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140838 |
| Type | Miter/Table |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 12 in |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.071 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 13.5 |
| Height (in) | 0.25 |
| Length (in) | 15.5 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 14083 |

## Description

Irwin® Marathon® WeldTec™ Circular Saw Blade, 12 in dia, 0.071 in Thickness, 1 in Arbor, ATB Teeth, 80 Teeth, 5° Tooth Angle, 5000 rpm Maximum, 5 in Cutting Depth, 0.095 in kerf, Carbide Cutting Edge, Steel Blade, Applicable Materials: Wood

Features

- 400 grit diamond ground teeth for smooth finish

- Precision tensioned and balanced blade for an accurate cut

- Construction grade carbide teeth for longer life

- Thin kerf for fast cuts

- Trimming and finishing
