# Irwin® Marathon® 14029 Cordless Circular Saw Blade, 6-1/2 in dia x 0.039 in Thick, 5/8 in Arbor, 24 Teeth

**Brand:** [IRWIN](https://maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** 14029-11413
**MPN:** 14029
**Price:** $22.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/irwin-14029

## Features

- Ultra thin kerf for more cuts per charge
- Face ground carbide teeth for fast, clean cuts
- Aggressive hook angle for fast cuts
- Construction carbide teeth for longer life
- Carded packaging
- Framing and ripping application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 024721140296 |
| Type | Cordless |
| Brands | IRWIN |
| Series | Construction |
| Diameter | 6-1/2 in |
| Thickness | 0.039 in |
| Teeth Type | ATB |
| Width (in) | 8.3 |
| Height (in) | 0.1 |
| Length (in) | 8.8 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-1/4 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 14029 |

## Description

Irwin® Marathon® Circular Saw Blade, Cordless, 6-1/2 in dia, 0.039 in Thickness, 5/8 in Arbor, ATB Teeth, 24 Teeth, 23° Tooth Angle, 8300 rpm Maximum, 2-1/4 in Cutting Depth, 0.063 in kerf, Carbide Cutting Edge, Applicable Materials: Wood

Features

- Ultra thin kerf for more cuts per charge

- Face ground carbide teeth for fast, clean cuts

- Aggressive hook angle for fast cuts

- Construction carbide teeth for longer life

- Carded packaging

- Framing and ripping application
