# Harrington® AH250P-10 Mini-Cat Air Chain Hoist, 250 lb Load, 10 ft Lifting Height, Hook, 28 CFM, 90 psi

**Brand:** [HARRINGTON](https://maxsupplyco.com/brands/HARRINGTON)
**SKU:** HOI70520
**MPN:** AH250P-10
**Price:** $3,342.44 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/harrington-ah250p-10

## Features

- Very fine feathering ability for complete load control
- Unlimited duty cycle to handle every production need
- High speed lifting increases production capabilities
- Low noise levels for operator comfort
- Extremely compact and lightweight body for ease of operation, transportation and storage
- 3/8 in NPT air inlet

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | HARRINGTON |
| Includes | Nickel Plated Load Chain and Chain Container |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 19 |
| Length (in) | 9.6875 |
| Hook Opening | 0.9 in |
| Manufacturer | Harrington Hoists, Inc |
| Product Type | Bare Tool |
| Hose Diameter | 3/8 in |
| Load Capacity | 250 lb |
| Lifting Height | 10 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.17 |
| Manufacturer Part Number | AH250P-10 |

## Description

Harrington® air chain hoist, series: AH mini-cat, 250 lb load, hook suspension, 10 ft lifting height, 42 FPM lift, 12 in minimum between hooks, 0.9 in hook opening, pendant control, 28 CFM, 90 psi air, 3/8 in NPT air inlet, 3/8 in hose, 9-11/16 in L x 4 in W housing dimensions.

Features

- Very fine feathering ability for complete load control

- Unlimited duty cycle to handle every production need

- High speed lifting increases production capabilities

- Low noise levels for operator comfort

- Extremely compact and lightweight body for ease of operation, transportation and storage

- 3/8 in NPT air inlet
