# Greenlee® 51455 1-Turn Back-Up Ring, 0.562 in ID x 3/4 in OD

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38150
**MPN:** 51455
**Price:** $4.02 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-51455

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310514558 |
| Type | 1-Turn |
| Brands | GREENLEE |
| Width (in) | 0.15 |
| Height (in) | 3 |
| Length (in) | 2.95 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 9/16 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Manufacturer Part Number | 51455 |

## Description

Greenlee® back-up ring, 1-turn, 0.562 in dia inside, 3/4 in OD, domestic.
