# Greenlee® 50193 Spiral Back-Up Ring, 2.62 in ID x 3 in OD, Teflon™

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38130
**MPN:** 50193
**Price:** $3.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-50193

## Features

- Jaw clutch prevents jamming
- Simple adjustment for tapered or straight threads
- Cam-type work holder sets instantly
- Fully enclosed gearing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310501930 |
| Type | Spiral |
| Brands | GREENLEE |
| Material | PTFE |
| Height (in) | 4 |
| Length (in) | 6.4 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 6.4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 2-31/50 in |
| Outside Diameter | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 777 Segment Bender |
| Manufacturer Part Number | 50193 |

## Description

Greenlee® back-up ring, spiral, 2.62 in dia inside, 3 in OD, cross section: 0.185 in, for use with: 777 segment bender, Teflon™, domestic.

Features

- Jaw clutch prevents jamming

- Simple adjustment for tapered or straight threads

- Cam-type work holder sets instantly

- Fully enclosed gearing
