# Greenlee® 4045GB Spiral Back-Up Ring, 2 in ID x 2.37 in OD

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38120
**MPN:** 4045GB
**Price:** $16.18 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-4045gb

## Features

- National pipe straight mechanical use (NPT) dies and rotate threaded guide post 180°

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310508328 |
| Type | Spiral |
| Brands | GREENLEE |
| Height (in) | 3 |
| Length (in) | 3 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 3 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 2 in |
| Outside Diameter | 2-10/27 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 746, 746SS and 37727 Knockout Punch |
| Manufacturer Part Number | 4045GB |

## Description

Greenlee® back-up ring, spiral, 2 in dia inside, 2.37 in OD, cross section: 0.185 in, for use with: 746, 746SS and 37727 knockout punch, domestic.

Features

- National pipe straight mechanical use (NPT) dies and rotate threaded guide post 180°
