# Greenlee® 4042GB Spiral Back-Up Ring, 3-1/4 in ID x 3.62 in OD

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38138
**MPN:** 4042GB
**Price:** $17.41 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-4042gb

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310508298 |
| Type | Spiral |
| Brands | GREENLEE |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 5 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 3-1/4 in |
| Outside Diameter | 3-5/8 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | 885 Hydraulic Bender |
| Manufacturer Part Number | 4042GB |

## Description

Greenlee® back-up ring, spiral, 3-1/4 in dia inside, 3.62 in OD, cross section: 0.185 in, for use with: 885 hydraulic bender, domestic.
