# Greenlee® 3706GB O-Ring, 0.437 in ID x 5/8 in OD X, Nitrile

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38218
**MPN:** 3706GB
**Price:** $6.23 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-3706gb

## Features

- Shore hardness 90 D

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310507765 |
| Brands | GREENLEE |
| Material | Nitrile |
| Thickness | 0.093 in |
| Width (in) | 0.4 |
| Height (in) | 2.2 |
| Length (in) | 2.35 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 3.5 in |
| Inside Diameter | 7/16 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 3706GB |

## Description

Greenlee® O-ring, 0.437 in inside dia, 5/8 in OD, 0.093 in thickness, nitrile.

Features

- Shore hardness 90 D
