# Greenlee® 35714 Recessed Light Hole Saw, 6-5/8 in dia, 7/8 in Cutting, Steel Cutting Edge

**Brand:** [GREENLEE](https://maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** TEM25160
**MPN:** 35714
**Price:** $62.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/greenlee-35714

## Features

- Industry's only interchangeable replacement blades
- Strong durable back plate

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310357148 |
| Type | Recessed Light |
| Brands | GREENLEE |
| Diameter | 6-5/8 in |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 8.3 |
| Height (in) | 1.8 |
| Length (in) | 11 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Cutting Depth | 7/8 in |
| Shank Diameter | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA Compliant |
| Manufacturer Part Number | 35714 |

## Description

Greenlee® hole saw, recessed light, 6-5/8 in dia, 7/8 in cutting depth, steel cutting edge, steel body, toothed cutting edge, 1/2 in chuck, hex shank, 7/16 in shank, use arbor: 37156 standard, applicable materials: acoustic tile, ceiling tile, plywood/wood.

Features

- Industry's only interchangeable replacement blades

- Strong durable back plate
