# Eklind® 34690 Hex Key, Hex Drive, Standard Grip/T-Handle Handle

**Brand:** [EKLIND](https://maxsupplyco.com/brands/EKLIND)
**SKU:** THA21242
**MPN:** 34690
**Price:** $8.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/eklind-34690

## Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA
- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners
- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with a rust resistant finish
- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 037516346902 |
| Brands | EKLIND |
| Material | Alloy Steel |
| Tip Size | 10 mm |
| Arm Length | 6 in |
| Width (in) | 6.1 |
| Handle Type | T-Handle/Standard Grip |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 7.5 |
| Handle Width | 6 in |
| Manufacturer | Eklind Tool Company |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Manufacturer Part Number | 34690 |

## Description

Eklind® hex key, Metric, 10 mm Tip, 6 in Arm Length, Hex Drive, Standard Grip/T-Handle Handle, 6 in W Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide.

Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA

- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners

- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with a rust resistant finish

- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts
