# Eklind® 31616 Hex Key, Hex Drive, Standard Grip/Loop T-Handle Handle, Alloy Steel, Black Oxide

**Brand:** [EKLIND](https://maxsupplyco.com/brands/EKLIND)
**SKU:** THA21230
**MPN:** 31616
**Price:** $3.75 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/eklind-31616

## Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA
- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners
- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with a rust resistant finish
- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 037516316165 |
| Brands | EKLIND |
| Material | Alloy Steel |
| Tip Size | 1/4 in |
| Arm Length | 6 in |
| Width (in) | 4.1 |
| Handle Type | T-Handle/Cushion Grip |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 7.1 |
| Handle Width | 4 in |
| Manufacturer | Eklind Tool Company |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 31616 |

## Description

Eklind® hex key, Imperial, 1/4 in Tip, 6 in Arm Length, Hex Drive, Standard Grip/Loop T-Handle Handle, 4 in W Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide.

Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA

- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners

- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with a rust resistant finish

- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts
