# Dixon® W12 Boss™ Seal Washer, 3/4 to 1 in Nominal, 1/16 in Thickness

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** W12-10639
**MPN:** W12
**Price:** $0.69 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-w12

## Features

- Recommended for steam service up to 450°F
- Worn-out hose couplings can be dangerous
- They should be checked regularly and replace when necessary
- Each coupling user should review applications and add safety devices where indicated
- Always follow the manufacturer's product recommendations for pressurized steam handling
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 1-13/16 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Thickness | 0.0625 in |
| Height (in) | 1.8125 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/4 to 1 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Seal Washer |
| Manufacturer Part Number | W12 |

## Description

Dixon® seal washer, series: Boss™, seal washer fitting/connector, 3/4 to 1 in nominal, 1/16 in thickness, nitrile rubber, 1-13/16 in dia dimensions, domestic.

Features

- Recommended for steam service up to 450°F

- Worn-out hose couplings can be dangerous

- They should be checked regularly and replace when necessary

- Each coupling user should review applications and add safety devices where indicated

- Always follow the manufacturer's product recommendations for pressurized steam handling

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
