# Dixon® T250 T Series Raised Face Forged Flange, Carbon Steel, 2-1/2 in, FNPT, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** T250-10639
**MPN:** T250
**Price:** $47.30 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-t250

## Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Raised Face |
| Brands | DIXON |
| Includes | (4) Bolts |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 0.875 in |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASA/ANSI B16.5 |
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Manufacturer Part Number | T250 |

## Description

Dixon® Forged Flange, Raised Face, Series: T Series, Fitting/Connector Type: Flange, 2-1/2 in Nominal, FNPT, 7/8 in Thickness, 150 lb, Carbon Steel, Domestic

Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness
